15.01.2022 17:37

Ticho za Jana Palacha (ČT art, 17. 1. od 21.05)

Převzato z E-cirkev.cz

Unikátní pořad České televize, připravený pro program ČT Art na 17.leden, 21.05, je záznamem nového provedení hudebního díla, které původně Bohdan a Jana Mikoláškovi připravili pro 50. výročí sebeoběti Jana Palacha do kostela U Martina ve Zdi.

Ač se spolu s Bohdanem, zpěváky a hudebníky tentokrát ocitneme v nové budově památníku Jana Palacha v jeho rodných Všetatech, nebudeme svědky piedestalové hudební tryzny. Nedovoluje to forma pozoruhodného setkání písničkáře se symfonickým orchestrem, kde je možný patos klasických kusů jako Requiem, Dies irae či Agnus Dei, vždy konfrontován s někdy hravým, jindy provokativním až drze tázavým projevem folkového zpěváka, který nezapomíná, že hrát si s citečky, doprovázejícími naše vzpomínání na minulé události, znamená častokrát minout se s jejich pravým poselstvím.

Od samého počátku bude každému z nás jasné, že tahle hudba vytryskla z drsně osobní zkušenosti autora s atmosférou šokované české společnosti ledna 1969. Rodila se někde po cestě ze ztichlého Václavského náměstí na vysokoškolskou kolej, kde dostala základní krystalizační bod v písni Ticho, písni, která zcela změnila život manželů Mikoláškových v jejich odchodu do dlouholetého švýcarského exilu.

Ticho, které není jen opakem hluku, nýbrž chce být prostorem usebrání, kde na sebe necháme dopadnout i těžké otázky a otazníky, se prolíná celým dílem a znovu a znovu nás konfrontuje s otázkou smyslu oběti, toho vykročení z prostoru sebeobhajující sebelásky do vydanosti života s druhými tady a teď.

To vše umocněno ostrými hranami skvěle zvládnutého památníku, do něhož zvenčí drsně vpadává symbolický klín totalitní ideologie, nárokující si moc nad jednotlivým lidským osudem. A je možná kouzlem nechtěného, že prochází celým orchestrem až k ke stěně přilepenému písničkáři, který se spolu s biblí ptá: kde se to touláš člověče? Kolik živých musí umřít, abys ty, mrtvý, obživnul?

Jan Palach a jeho čin může být nahlížen z mnoha různých úhlů, ale ten, který svým důrazem na nutnost osobní odpovědi a pečlivou hudební řečí nastoluje svým dílem Bohdan Mikolášek, určitě patří k těm nejpodstatnějším. Bylo by škoda nechat si tuto událost ujít.

—————

Zpět


Kontakt

Farní sbor ČCE - Proseč

Českobratrská 120
539 44 Proseč u Skutče

Mail: prosec@evangnet.cz
poloha: 49°48'13"N, 16°6'44"E
č. ú. 114 321 9389/0800


farář (admin.): 607 980 711
kurátorka: 737 509 897TENTO TÝDEN

3. 9. Rodinná neděle 9.00
staršovstvo
10. 9. Nedělní bohoslužba 9.00
 

 Aktuální NEDĚLKA